Nesvarbu, ar naudojatės seltzerio vandeniu, ar sportiniais gėrimais, gali būti smagu rasti naujų, įdomių gėrimų, kurie padės išlaikyti hidrataciją. Tačiau kai trokštate kažko kitokio nei įprasto vandens, yra populiari alternatyva, į kurią kreipiasi vis daugiau žmonių: kokosų vanduo.
Kokosų vanduo populiarėja „TikTok“ ir kitose socialiniuose tinkluose kaip veiksmingas natūralus kokteilių, kokteilių ir kavos skonio stipriklis, be daugelio kitų populiarių gėrimų. Jis nėra per saldus, ne per drąsus ir pagerina skonį, o ne drėkina gėrimus.
Be to, jis dažnai lyginamas su sportiniais gėrimais ir kitais elektrolitų pripildytais dirbtiniais gėrimais. Ar tai geresnis pasirinkimas nei sportiniai gėrimai? Ar jis iš tikrųjų suteikia daugiau maistinių medžiagų nei įprastas vanduo? Pasigilinkime į kokosų vandens drėkinimo savybes.
Kas daro gėrimą drėkinantį?
Pasak registruotos „MyFitnessPal“ dietologės Joannos Gregg, drėkinamieji gėrimai yra įvairių formų ir dydžių.
„Remiantis tyrimu, kuriame lyginamas tam tikrų gėrimų drėkinamasis poveikis, bendras tūris ir maistinių medžiagų sudėtis yra tai, kas galiausiai lemia gėrimo drėkinamumą.
Iš esmės tai reiškia, kad „gėrimai su nedideliu kiekiu angliavandenių, baltymų ir (arba) riebalų buvo labiau drėkinantys nei vanduo“. Pavyzdžiui, remiantis tyrimu, pienas iš tikrųjų yra vienas iš labiausiai drėkinančių gėrimų rinkoje.
Tačiau, atsižvelgiant į hidratacijos kiekį, kurio reikia žmonėms, mitybos požiūriu nerekomenduojama vartoti tiek pieno kiekvieną dieną. Greggas sako, kad norint užtikrinti ilgalaikę tvarią hidrataciją, vanduo vis dar yra tinkamas būdas.
Elektrolitai taip pat vaidina svarbų vaidmenį drėkinant „Elektrolitai, ypač natris ir kalis, yra mineralai, padedantys mūsų kūnams išlaikyti pusiausvyrą, palaikyti kraujospūdį, reguliuoti širdies susitraukimus ir kt. Jie išsaugo optimalią homeostazę įvairioms kūno funkcijoms“, – sako Greggas. „Elektrolitų vartojimas padeda išlaikyti hidrataciją, nes padeda organizmui išlaikyti reikiamą skysčių kiekį.
Pasak Greggo, priklausomai nuo jūsų aktyvumo lygio, jums gali nereikėti išprotėti papildydami elektrolitą. „Nebent prarandate daug elektrolitų dėl gausaus prakaitavimo ar ligos, jums tikriausiai nereikės dėl to jaudintis.
Kokosų vandens maistinis profilis
Vienas iš daugelio kokosų vandens privalumų yra natūralus elektrolitų balansas. „Kokosų vanduo buvo reklamuojamas kaip gamtos sporto gėrimas, nes jame yra daug natūralių elektrolitų, tokių kaip kalis, natris ir magnis, kurie padeda papildyti prarastas maistines medžiagas“, – sako Greggas.
Be didelio vandens kiekio ir natūralaus cukraus, kokosų vanduo yra geras pasirinkimas tiems, kurie ieško gaivaus gėrimo, kuris skiriasi nuo įprasto vandens. Remiantis MyFitnessPal programa, viename puodelyje kokoso vandens paprastai yra:
- 46 kalorijos
- 8,9 g angliavandenių
- 0,5 g riebalų
- 1,7 g baltymų
- 252 mg natrio
- 6,3 g cukraus
- 2,6 g skaidulų
Greggas pataria, kad nors kokosų vanduo yra puikus elektrolitų ir kitų gerų dalykų šaltinis, maistas, pavyzdžiui, vaisiai ir daržovės, vis tiek turėtų būti jūsų prioritetas numeris vienas. „Svarbu gauti daugumą maistinių medžiagų, kurias teikia kokosų vanduo, valgant vaisius ir daržoves, kurie turi kitų papildomų privalumų, pavyzdžiui, skaidulų ir daug įvairių vitaminų bei mineralų.
Ar kokosų vanduo drėkina?
Mes žinome, kad kokosų vanduo puikiai padidina elektrolitų kiekį, bet ar kokosų vanduo drėkina taip pat, kaip ir įprastas vanduo? Greggo atsakymas: dažniausiai ne, bet tai priklauso.
„Jokiais tyrimais nenustatyta, kad kokosų vanduo būtų labiau drėkinantis nei vanduo ar kiti elektrolitų gėrimai“, – sako Greggas. „Vanduo vis dar yra auksinis hidratacijos standartas. Be skysčių pertekliaus, dauguma žmonių gali pasikliauti vandeniu ir gerai subalansuota mityba hidratacijai ir elektrolitų vartojimui.
Kaip anksčiau sakė Greggas, jei neprarasite daug skysčių dėl prakaitavimo per ilgą treniruotę ar dėl ligos, jums greičiausiai nereikės papildyti elektrolitų. Kokosų vandens ir vandens atveju vanduo vis tiek bus jūsų pasirinkimas. „Esmė ta, kad jūsų kūnas gana gerai sugeba pats valdyti didžiąją dalį viso to.
Jums taip pat gali patikti
Ar medus ir druska yra geras sprendimas prieš treniruotę? >
Kokosų vanduo prieš kitus drėkinamuosius gėrimus
Kokosų vanduo dėl savo natūralių savybių vis dar turi įtakos sportiniams gėrimams, tačiau yra tam tikrų atvejų, kai sportiniai gėrimai gali būti geresnis pasirinkimas.
Kokosų vandenyje nėra tiek natrio, kiek yra daugelyje sportinių gėrimų. „Tikėtina, kad trūksta natrio, reikalingo po ilgo prakaitavimo ir fizinio krūvio, kuris paprastai būna tradiciniuose sportiniuose gėrimuose“, – sako Greggas.
Tais atvejais, kai netenkama daug elektrolitų, pavyzdžiui, ilgai ir intensyviai treniruojantis, geriausia vartoti tuos sportinius gėrimus, kad įsitikintumėte, jog atstatote visus netektus skysčius. Sportiniuose gėrimuose yra apie 500 mg natrio (priklausomai nuo prekės ženklo / veislės), o kokosų vandenyje yra 30–60 mg natrio. Įprastas natrio kiekis vandenyje skiriasi, bet tradiciškai yra labai mažas: mažiau nei 20 mg litre.
Gėrimų pasirinkimą galite pagrįsti savo aktyvumo lygiu. Jei liejate prakaitą, rinkitės sportinį gėrimą. Jei viską žiūrite lengvai ir neužimate daug sunkios fizinės veiklos, gerkite vandenį. Jei užsiimate lengva veikla, pavyzdžiui, greitai mankštinatės, greitai einate ar tiesiog norite išbandyti ką nors naujo, yra daug galimybių į savo mitybą įtraukti kokosų vandenį.
Kada rinktis kokosų vandenį
Kokosų vanduo yra labai universalus gėrimas: juo galite mėgautis tiek vienu, tiek sumaišyti su kitu gėrimu.
Kaip minėta, pastaruoju metu jis išpopuliarėjo kaip kokteilių ir kokteilių maišytuvas bei kaip vaisių sulčių pakaitalas įvairiuose gėrimuose. „Jei ieškote mažesnio cukraus kiekio alternatyvos daug angliavandenių turintiems gėrimams ir vaisių sultims, kokosų vanduo galėtų būti gaivus pakaitalas“, – sako Greggas. „Arba jei tik kartais ieškote skanesnio drėkinimo būdo, kokosų vanduo gali būti greitas pasirinkimas.
„Norėdami šiek tiek padidinti maistinių medžiagų kiekį, pabandykite sušaldyti kokosų vandenį į ledo kubelius ir mėgaukitės juo su vandeniu. Taip pat galite pabandyti pridėti jį prie mėgstamo kokteilio recepto vietoje sulčių, kad sumažintumėte cukraus kiekį.
Nors juo lengva naudotis įvairiais būdais, kartais reikia vengti jo. „Dėl didelio kalio kiekio kokosų vandenyje visi, kurių inkstų funkcija sutrikusi, turėtų būti atsargūs arba vengti šių produktų”, – pataria Greggas.
„Be to, sportininkams, kurie praranda daug prakaito dėl ištvermės pratimų, arba žmonėms, kurie patiria per daug skysčių netekimą dirbdami lauke ar sportuodami, praverstų elektrolitų pakaitalas, kuriame yra daugiau natrio.
Dažnai užduodami klausimai
Ar kavoje turėtumėte naudoti kokosų vandenį?
Kokosų vanduo yra daug maistingesnis nei daugelis kitų kavos priedų, tokių kaip grietinėlė ir didelio cukraus sirupai. Tai puikus pakaitalas!
Ar pašildysite (ty naudosite jį karštoje kavoje) paveiks kokosų vandens drėkinimo savybes?
Nėra jokių įrodymų, patvirtinančių šį teiginį. Taigi, jei manote, kad karštoje kavoje norite naudoti kokosų vandenį, pirmyn.
Ar kokosų vanduo skiriasi nuo kokosų pieno?
Taip. Kokosų vanduo yra produktas, pagamintas iš kokoso viduje esančio skysčio, o kokosų pienas yra skystis, išgaunamas iš tarkuotos kokoso minkštimo. Kokosų pienas dėl didelio riebumo ir kreminės tekstūros daugiau naudojamas gaminant maistą nei geriant.
Kaip gali padėti „MyFitnessPal“.
Jei nesate tikri, kaip mėgstami gėrimai (arba patiekalai!) veikia jūsų sveikatos ir kūno rengybos tikslus, galite pradėti stebėti savo maistą ir mitybą.
Kai registruojate, ką valgote ir geriate, padedate atrakinti informaciją apie mitybą – pagalvokite apie kalorijas ir gramus cukraus bei riebalų (taip pat ir natrio!). Tai gali padėti tiksliai nustatyti mitybos įpročius, kurie gali turėti įtakos jūsų pažangai siekiant mitybos ir svorio valdymo tikslų.
Vienoje didžiausių maisto duomenų bazių (daugiau nei 20,5 mln. maisto produktų!) registruoti maistą, gėrimus ir peržiūrėti maistines vertes taip pat paprasta, vos keliais mygtuko paspaudimais MyFitnessPal programėlėje.
Įrašas Ar kokosų vanduo iš tikrųjų drėkina? pirmą kartą pasirodė „MyFitnessPal“ tinklaraštyje.