Studijuodami mokslą daugelis iš mūsų sužinojo, kad žmogaus akis veikia kaip fotoaparatas, o tinklainė – kaip filmas. Tinklainė yra šviesai jautrus audinys, kuris reaguoja į gaunamą šviesą ir siunčia vaizdą į smegenis per regos nervą. Nereikia nė sakyti, kad bet kokia tinklainės problema sutrikdo vaizdą ir smegenims sunkiau jį interpretuoti. Todėl, jei atsiranda juodų dėmių, šviesos blyksniai, iškreiptas ar neryškus matymas, patartina pasitikrinti tinklainę. Kadangi tai gali būti diabetinės retinopatijos, tinklainės atsiskyrimo ar plyšusios tinklainės simptomas. Be to, tinklainės konsultacija su oftalmologu gali padėti nustatyti pagrindinę problemos priežastį.
DIABETAS IR TINKINĖ
Cukrinis diabetas gali paveikti regėjimą, sukeldamas kataraktą, glaukomą ir, svarbiausia, pažeisti akies kraujagysles. „Diabetinė retinopatija”. Diabetinė retinopatija yra diabeto komplikacija, kurią sukelia tinklainės kraujagyslių pokyčiai. Pažeidus tinklainės kraujagysles, iš jų gali nutekėti kraujas ir išaugti trapios, į šepetėlį panašios šakos ir audinys surandėti. Tai gali iškreipti arba iškreipti regėjimą. Diabetinės akių ligos yra pagrindinė aklumo priežastis visame pasaulyje. Teigiama, kad žmonės, sergantys negydomu diabetu, 25 kartus dažniau kenčia nuo aklumo nei kiti. Kuo ilgiau žmogus serga diabetu, tuo didesnė rizika susirgti diabetine retinopatija.
TINKLINĖS ATSKYRIMO
Žinomas kaip medicininė pagalba, tinklainės atsiskyrimas yra tinklainės audinio (nervinio sluoksnio) atskyrimas nuo kraujagyslių sluoksnio (kuris aprūpina jį maistinėmis medžiagomis ir deguonimi). Kai ląstelėms trūksta deguonies, jos negali susidaryti aiškaus vaizdo. Nors pradinis atsiskyrimas gali būti apribotas, jei jis ilgą laiką negydomas, jis gali sukelti pažeistos akies apakimą. Užpakalinis stiklakūnio atsiskyrimas sukelia tinklainės plyšimą ir po ja gali prasiskverbti akies skystis arba vanduo, dėl kurio tinklainė atsiskiria nuo atraminio sluoksnio.
Trumparegystė, geriau žinoma kaip trumparegystė, yra labai stiprus tinklainės atsiskyrimo rizikos veiksnys.
Tinklainės atsiskyrimą sukelia ir galvos ar akies trauma. Remiantis statistika, tai dažnai pasitaiko vyresnio amžiaus ir vidutinio amžiaus žmonėms.
RETINOBLASTOMA
Retinoblastoma yra tinklainės vėžys, kuris greitai vystosi tinklainės ląstelėse. Paprastai tai paveikia vaikus iki 6 metų ir gali būti paveldima arba nepaveldima. Kai kuriais atvejais ji atsiranda tik vienoje akyje ir vadinama vienašale retinoblastoma; jei pažeidžiamos abi akys, tai vadinama dvišale retinoblastoma, o kai kuriais atvejais, kai pažeidžiama ir kankorėžinė liauka, – trišale retinoblastoma. Retinoblastoma yra labiausiai paplitusi vėžio rūšis, kuria serga vaikai. Tačiau jis taip pat reaguoja į savalaikį gydymą ir yra vienas geriausių išgydymo rodiklių.
Gydytojai įspėja tėvus ieškoti tokių požymių kaip baltos dėmės ant vyzdžio, paraudimas ir skausmas. Tėvai, kurių vaikai matomi, turėtų reguliariai tikrintis. Vėluojantis gydymas gali sukelti aklumą, auglius, kurie gali išplisti į plaučius, smegenis ir kaulus. Jei navikas plinta už akies ribų, gali būti sunku jį išgydyti.